Kort over gratis slæbesteder og bestemmelsessteder [Arkiv] - Fenderen.dk

PDA

View Full Version : Kort over gratis slæbesteder og bestemmelsessteder


Fletcher14
19-02-2010, 23:37
Jeg har lavet et kort over slæbesteder og bestemmelsessteder, jeg kan anbefale speedbåde, der benytter slæbested. Slæbesteder er markeret med et skib og bestemmelsessteder er markeret med et anker. Det er hovedsageligt slæbesteder og bestemmelsessteder, der er frit tilgængelige og gratis. Slæbestederne og bestemmelsesstederne er beskrevet med lokale forholdsregler.

Lad mig endelig vide, hvis I kender til andre anbefalelsesværdige slæbesteder og bestemmelsessteder. Jeg vil gerne udvide det med flere steder i Danmark.

http://maps.google.dk/maps/ms?source=s_q&hl=da&geocode=&ie=UTF8&msa=0&msid=110280615194319239184.00047ff80d03f2cc120d6&z=10

Lasse D
20-02-2010, 04:30
Nu ved jeg ikke om jeg er gået glip af noget i en tidligere tråd, men http://slaebesteder.dk/ er ganske udmærket.

PS. ikke for at rakke indlæg eller ide´en ned.

saxius
20-02-2010, 10:00
Nu ved jeg ikke om jeg er gået glip af noget i en tidligere tråd, men http://slaebesteder.dk/ er ganske udmærket.

PS. ikke for at rakke indlæg eller ide´en ned.

Det er ikke et sted som man bare lige ser om der et slæbested i nærheden, men man skal være logon som en bruger for at få info om slæbestedet. Det gør siden langt mindre brugbar som et hurtig opslag.

Lars T
20-02-2010, 18:21
Super god ide og hurtig at gå til....
Noget mere brugbar end slæbsteder.dk..
Desværre er der ikke ret mange gratis slæbesteder rundt om Fjorden..

bhvvs
21-02-2010, 09:19
Det er ikke et sted som man bare lige ser om der et slæbested i nærheden, men man skal være logon som en bruger for at få info om slæbestedet. Det gør siden langt mindre brugbar som et hurtig opslag.
Der er da et ganske udmærket oversigtskort på forsiden af Slæbesteder.dk som dækker stort set hele Danmark, du skal så være bruger for at logge ind på de enkelte steder, men det er da ikke noget problem, og det er tilmed gratis at blive bruger.

Fletcher14
26-03-2010, 13:19
Jeg har besøgt Rungsted Havn med skuden og talt med havnefogeden. Det er sådan, at Rungsted Havn har et stort slæbested med plads til flere samtidige søsætninger - og masser af parkeringsplads til bil og trailer. Det koster 100 kr. per søsætning - og prisen i kluderer parkering. Søsætning og landsætning kan ske døgnet rundt. Der er landsigt til Ven, hvor der mod en mindre anløbsafgift kan nydes medbragt frokost mv.

Jeg har også besøgt Vedbæk Havn. Her er der desværre ingen mulighed for søsætning. Deres to slæbested er forbeholdt medlemmer og klubber. Fremkommeligheden er særdeles vanskelig og forudsætter enestående køreegenskaber. Der er ikke plads til parkering af bil eller trailer.

Fletcher14
26-03-2010, 13:42
Jeg tjekkede lige med den anden side, nogen af Jer taler om. Slæbestedet.dk. De angiver Rungsted Havn med rød og Vedbæk Havn med grøn. Det er desværre stærkt vildledende. Har man bil, trailer og speedbåd, så skal man køre til Rungsted Havn. Der er god plads, åbent døgnet rundt og en munter havnefoged. Vedbæk Havn har endnu ikke et let og frit tilgængeligt slæbested med plads til bil med trailer og speedbåd - og havnen har heller ikke ledig parkeringsplads.

Sjip
26-03-2010, 13:56
da det er brugerne der ligger slæbesteder ind, så rettede du det vel lige, med de nye informationer :O)

Fletcher14
15-05-2010, 17:21
Jeg har taget nogle billeder fra gratis slæbesteder, hvis der skal sejles i Københavns Havn, Øresund eller Køge Bugt.

Københavns Havn - Sydhavnen. Her er som regel helt havblik. Jeg tog dog lige en tur i frisk blæst.

http://www.micski.dk/binaries/sy1.jpg
http://www.micski.dk/binaries/sy2.jpg

Smager Strandpark.

http://www.micski.dk/binaries/as1.jpg
http://www.micski.dk/binaries/as2.jpg
http://www.micski.dk/binaries/as3.jpg

Ishøj Havn. Hvis Tempo Både har åbent, så spørges der lige pænt inden.

http://www.micski.dk/binaries/is.jpg