Betaling af båd i USA [Arkiv] - Fenderen.dk

Log ind

View Full Version : Betaling af båd i USA


mohabba
17-05-2010, 18:50
Jeg overvejer at købe en Bayliner 285 i USA.
Umiddelbart er det min hensigt at få en mægler i USA til at finde en båd og forestå en handel. Jeg kan ikke selv komme dertil i forbindelse med et bådkøb så det vil udelukkende bero på billeder, beskrivelser og survey.

Båden skal fragtes til Grønland. Hvordan bør betalingen foregå?, når båden er i afskibningshavnen i US? eller når den ligger i min havn? Hvad er det normale som de vil gå med til?

Lars T
17-05-2010, 20:35
Hej,
Det lyder spændende, vi har jo allerede læst lidt om dine planer :)
Har du læst denne tråd http://www.fenderen.dk/forum/showthread.php?t=2334 ?Jeg ville gøre på samme måde, altså tilbyde sælger en bankgaranti.

mohabba
18-05-2010, 11:49
ja, men tråden drejer sig jo om en forhandler i DK ikke? Spørgsmålet er om en mægler og en privat bådejer vil vente med at få penge til båden ligger i Grønland?

Bekendte som har købt både i USA, har selv været der i forbindelse med afskibning af båden og kunne derved besigtige båden selv sammen med en mægler.

Det har jeg som sagt ikke mulighed for, men har i sinde at benytte samme mægler som jeg har indtryk af er meget hjælpsom. Det er bare lige det at betale 300.000 kr + 80.000 i fragt uden at vide hvad der bliver losset på skibet.

Jeg er i tvivl om hvad de kan gå med til ifht betaling for en båd der sendes til udlandet.