Motorkoden på en Volvo penta 3.0 4 cyl [Arkiv] - Fenderen.dk

Log ind

View Full Version : Motorkoden på en Volvo penta 3.0 4 cyl


Laleyenda
27-06-2010, 19:51
Nogen der ved hvor motorkoden på en volvo penta 3.0 4 cyl generelt er placeret for har sgu en del besvær med finde motor nummeret på min motor se evt billede af motoren

Ved godt det kan være forskelligt fra motor til motor men nogen som har nogen forslag til hvor den evt kunne sidde har kigget rundt omkring på blokken men kan intet finde..

Har fundet dette nummer men tror næppe det er det.


Håber nogen kan hjælpe mig:)

Mvh Stefan

goffy
27-06-2010, 20:35
prøv at kikke efter et lille typeskilt under udstødningsmanifolden på svinghjulshuset eller blokken.

Laleyenda
27-06-2010, 20:53
Typeskilt er der intet af på motoren, troede det var banket ind i blokken ligesom det jeg har fundet det står nemlig lige over udstødnings manifolden..

Syntes nemlig det er underligt der ikke er noget nummer på motoren. godt er det en MEGET gammel sag :) meeen..

goffy
27-06-2010, 20:59
der har været et typeskilt et sted :D
de støbte nr er kun for de kan holde styr på delene der hvor de støber dem.

Laleyenda
27-06-2010, 21:00
Nårh for søren må gennemtjekke motoren imorgen...:D