View Full Version : måske vand i tanken
Casper T
22-07-2011, 22:48
Det er nu anden gang jeg kommer ned på havnen til min båd hvor tankdæksel er skruet af,jeg frygter lidt der kan være kommet vand i tanken.så et godt råd modtages gerne,findes der nogle aditiver at hælde på eller klare vand udskilleren det bare,jeg ved jo ikke hvor meget vand der kan være løbet ned i tanken.tror pt jeg har 160-170liter på så er ikke meget for at prøve at suge det op.
Norvik20"
22-07-2011, 23:58
Vandudskilleren skal nok si vandet fra. Men hvis det er benzin du har i tanken, så ville jeg da lige bruge lidt karburatorsprit. Vandet opløses i spritten og blander sig så med benzinen, og gør at benz og vand ikke skiller. Så bliver vandet brændt af i motoren uden prb hvis det bare er lidt regnvand der er løbet i tanken.
Jeg ville forresten også gøre det samme med en dieselmotor, dog tilsat 1-2% olie til dieselpumpen.
Mvh
Stenteq har et produkt, Smog Doctor, der er brændstoftilsætning og bl.a. kan klare vand i benzinen.
Stenteq har et produkt, Smog Doctor, der er brændstoftilsætning og bl.a. kan klare vand i benzinen.Nemlig, og det har jeg selv brugt et par gange. Hvis Tommy ikke har det hjemme, har han noget andet der virker ligeså godt.
Bortset fra det. Du siger at du 2 gange er kommet ned til båden og dækslet er skruet af. Er vi ude i noget hærværk/vandalisme eller hvad er din egen mistanke? Det er squ da en syg idé hvis nogen gør det for at give dig problemer.
Casper T
23-07-2011, 14:46
Nemlig, og det har jeg selv brugt et par gange. Hvis Tommy ikke har det hjemme, har han noget andet der virker ligeså godt.
Bortset fra det. Du siger at du 2 gange er kommet ned til båden og dækslet er skruet af. Er vi ude i noget hærværk/vandalisme eller hvad er din egen mistanke? Det er squ da en syg idé hvis nogen gør det for at give dig problemer.
mistanken er brændstoftyve der er blevet forstyretsssurr
Miss Mancini
24-07-2011, 11:35
Er det ikke muligt at;
- At få et tankdæksel med lås
- At montere en en-vejsventil på benzinslangen til tanken, hvor du kan dreje på handtaget ( i samme genre som en søventil )
Casper T
24-07-2011, 12:53
der er igår sat en kuglehane(som senere kan låses) på i motorrum,samt byttet om på dæksel til vand & benzin,så må jeg se om det stadig er dækslet mærket med benzin de går efter-dlof--f
der er igår sat en kuglehane(som senere kan låses) på i motorrum,samt byttet om på dæksel til vand & benzin,så må jeg se om det stadig er dækslet mærket med benzin de går efter-dlof--f
Spændende :D:D bare du så selv husker det :eek:-dlof--f
Bare de ikke bliver sure, og hælder brændstof i vandtanken, eller ødelægger noget andet, sådan nogle baryler kan sgu finde på hvad som helst.
Fletcher14
28-07-2011, 17:05
Eller tag en nat eller to i båden sammen med Bacho-rørtangen under dynen. ;-)
Casper T
29-07-2011, 20:55
så har der været besøg igen natten mellem torsdag og fredag,denne gang var det havnefogeden der opdagede der dar var tændt lys på båden...så nu skal der findes en Alarm.....sssurr
Capser - Er der andre både hos dig/jer der lyder af uventede gæster? Lyder som om I bør oprette et "vagtværn" dernede - er der nogle fastliggere som kunne hjælpe?
I Roskilde er der et "vagtværn" om sommeren..
Casper T
07-08-2011, 15:23
Der er skam vagtværn på hele sommeren.
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.