View Full Version : Forbudt at plane i Svendborgsund
Miss Mancini
16-09-2008, 12:55
http://www.faa.dk/article/78918:Svendborg--Fri-politijagt-paa-speedbaade-i-Sundet
Læs dette link.
http://www.faa.dk/article/78918:Svendborg--Fri-politijagt-paa-speedbaade-i-Sundet
Læs dette link.
TRÆLS med de regler men rart at se det ikke kun er her hos os i vadehavet for her er det max 10 knob. jeg har 3 timers sejlads inden jeg er langt nok ude til jeg må give den lidt håndtag. TRÆLS
sportyy
Reglerne er vel egentlig fair nok, til en vis grænse - men hvis der er en færge der lægger til lige ved siden af så er reglerne nok lidt for omstændige..
Vi har det også en del steder i fjorden, og de steder der er begrænsinger er de i mine øjne fair..
Et er regler, noget andet er at de skal gælde og håndhæves for alle, og det er her der haltes lidt..!
Problemet i Svendborg er ikke om man må sejle fx 10 knop eller ej men at politimesteren har forbudt både at "plane" og det er ham selv og hans ikke maritimt uddanede politibetjente der afgør om en båd planer
Definitionen "plane" er problemet da man ikke med sikkerhed kan afgøre hvornår en båd planer eller ikke - det er det der har været stridsæblet i Svendborg sagen
En skibsingeniør definerer følgende omkring planing:
Et planende skrog har større dynamisk opdrift end statisk opdrift
Et deplaciment skrog har større statisk end dynamisk opdrift
Statisk opdrift = archimedes princip
Dynamisk opdrift er den opdrift der opstår når en fartøj bevæger sig gennem vandet og vandet trykker det op af vandet
Denne professionelle definition som jeg har hørt er den skibsingeniører og skibsteknisk institut benytter har igen det problem at en politiassistent ikke kan vurdere hvor grænsen præcis går bare ved at kigge på en båd der sejler.
Så konklusionen må være at man ikke kan lave en regel hvor det grundlæggende begreb (i dette tilfælde "plane") ikke kan afgøres af en person der står og kigger på det (fx en politiassistent) man må have en regel der fastsætter et enkelt målbart kriterie for om noget er overtrådt eller ej - det kan være fx max 10 knop.
Hvis vi tænker på fx et hangarskib der kan sejle 35 knop - ja så er den pr definition ikke planende skroget`s dynamiske opdrift er ikke stor nok til at bære skroget ud af vandet - det sejler som en deplacimentbåd et sådant skib kan altså gå med fuld kraft gennem svendborgsund uden at overtræde politimesterens regler (nu ville politimesteren nok også få svært ved at stoppe den viste USS nimmitz med sine ribèr - men det er for eksemplets skyld)
http://www.warshipsifr.com/media/USSgeorgeWashington.jpg
Omvendt vil en optimistjolle jo kunne plane bare ved sit lille sejl da den er fladbundet og let den planer vel ved ca 5-6 knop og den vil derfor overtræde reglen allerede ved 5-6 knop.
jeg har ikke noget imod regler hvis de er klare og for ståelige og gælder for alle.
der er lavet mange regler og der er ikke nogen til at håndhæve dem.
regler for brug af giftig bundmaling
regler for toilet ombord
regler for gas instalationer ombord
lille tut
16-09-2008, 17:18
Er det tegnet ind på de nye søkort eller hvor kan man se hvor sundet starterCooopcar
man kunne måske sige at, en planende båd normalt har forladt sin egen hækbølge.
Sådan blandt specielister (skibsbygningsingeniører og skibsteknisk institut på DTI som jeg antager ved mere om både end en politimester) er definitionen klar det er den med statisk/dynamisk opdrift
Det skal jo helst være sådan at en overtrædelse af en lov er enkel og klokkeklar at fastslå - og det er det hvis man fx har en hastighedsgrænse på fx 6 knop det kan måles og dokumenteres hvorimod begrebet "plane" eller "sejle fra sin hækbølge" er åben for fortolkning i en retssag da det tildels afhænger af hvad den enkelte ser eller mener at have set.
Det kunne jo tænkes at en politiassistent vil fastholde at en båd "planede" selvom sagkundskaben (fx en skibsingeniør) vil hævde at det gjorde den ikke det
Love har vi jo mange og rigelige af - nogle er meget fornuftige - andre praktiske og nogle som bla denne (nu er det jo kun en vedtægt ikke en lov men alligevel) er helt hen i vejret efter min opfattelse da spørgsmålet (definitionen) af om man har overtrådt loven er åben for fortolkning således kan politiet i nogle tilfælde ikke med sikkerhed definere om loven er overtrådt - og den stakkel der anklages kan i nogle tilfælde reelt set ikke vide med sikkerhed om han har overtrådt loven
I mine øjne er det jo tydeligt at politimesteren ønsker at kriminalisere planende speed- og motorbådsførere.
Hvis der er problemer med hensynsløse speed og motorbådsførere jamen så er det da klart at der skal en klokkeklar fartbegrænsing til. Nem at håndhæve, og ikke så megfet diskussion..
Jeg er enig med larsT i det han skriver
Love skal man have i nødvendigt omfang for at regulere denne verden hvor mange mennesker skal leve sammen - men de skal tilstræbes at være præcise og veldokumenterbare ellers har de kun ringe værdi
I Sverige som jeg jo ynder at sammenligne vores regel Danmark med ;)har man anderledes definitioner - der eksisterer simpelthen en hastighedsgrænse i enkelte områder på fx Sommen den er 5 knop og politiet kan måle det med deres laserpistoler og derved klart afgøre om loven er overtrådt eller ej.
De øvrige (få) regler der er på fx Sommen er et landgangsforbud på nogle øer i fuglenes klæknings/rugeperiode også den regel er enkelt at håndhæve - går nogen i land i perioden er loven overtrådt går de ikke i land er den ikke overtrådt osv. wwwioliin
samtidig i samme politikreds :
http://www.faa.dk/article/68067:Langeland--Boeller-skaber-utryghed-i-Lohals
samtidig i samme politikreds :
http://www.faa.dk/article/68067:Langeland--Boeller-skaber-utryghed-i-Lohals
Ja det er sq uhyggeligt, at Politiet hellere vil bruge deres spartanske ressourcer på at kontrollere hvordan man sejler i Svendborg Sund, i stedet for at sætte sådan et par båtnakker ud af spillet...... (ikke at jeg syntes der ikke skal være regler i særlig udsatte farvande, og de naturligvis skal kontrolleres og overholdes..... men når man taler om prioritet, så..... er jeg måske ikke helt enig :dizzy: )
Det kan jo være ganske int. hvad skibsingeniøren mener, men relevansen til spørgsmålet plane eller ej ?. Der er jo flere tommelfigerregler om hvor hurtig en deplacementbåd kan sejle. En af dem siger at kvadratroden af bådens vandlinielgd. i fod er lig topfart i knob. En båd, som sejler nede i vandet danner sit eget bølgesystem, bovbølge , en dalning og en hækbølge, som bærer agter. Øger man maskinydelsen vil man måske opnå at hækbølgen sejles lidt agterud og bæringen agter forsvinder, hvorfor agterenden synker ned , men farten øges kun ganske lidt og brændstofforbruget øges betragteligt. Det er i realiteten det samme der sker før en speedbåd planer, men her er der så power til at få optrykket på agter til at hæve den igen. Det er naturlove, som gælder . Så jeg mener stadig at hækbølgens placering i forhold til båden, afgør om man planer.
Erik - du er inde på noget spændende teori, altså teorien bag definitionen "at plane". :)
Men i de tilfælde hvor en regel/lov skal udformes, så bør dennes formål være at være så enkel og let forståelig at der netop ikke hersker dette tvivls spørgsmål.. Ergo bør politimesteren hvis han vil udfærdige en sådan regel, gøre den til et hastighedsspørgsmål da dette ikke på samme måde kan betvivles.
Er der ikke en fra Svendborg som vil skrive til politimesteren og hører ham om han syntes de bruger deres ressource optimalt og mest fornuftigt :)
Er der kommet noget nyt frem omkring sagen i Svendborg? er det stadig politimesterens egen opfattelse af hvad "plane" betyder som gælder?
nicolajjetrider
07-12-2008, 19:43
Intet nyt siden Politiet vandt sidste retsag.. Det total rådent.
Jeg kan kun opfordre alle til at lægge håndtaget ned når de ser politi båden. Lad somom i ikke har set dem.
vor hurtigt kan politiskøjten løbe?
nicolajjetrider
07-12-2008, 20:06
30-35knob. Det er en 5-6m Rib med 90hk Mercury 4-takt. med 5mand og fuldtrim den forkerte vej.
http://images.baadgalleri.dk/uploads_alb_large_wm/13888_l.jpg
http://images.baadgalleri.dk/uploads_alb_large_wm/13889_l.jpg
http://images.baadgalleri.dk/uploads_alb_large_wm/13890_l.jpg
Så kan B-Lineren snildt udmanovrere dem
Men hvorfor sejler de dog 5 mand rundt? så mange behøves vel ikke for at kontrolere kort og udstede bøder
nicolajjetrider
07-12-2008, 20:35
det slet ikke slut du..
3-5mand i gummibåden.
mindst 4mand på en hjemmeværnskutter + soldater som overvåger og tager billeder.
Så.. 12+ mand..
Det rimelig mange penge i løninger tror jeg?
Det er skræmmende at det skal koste skatterborgerne så mange penge bare i ren drift, så ville det give mere mening at have et tidsvarende reglesæt som lettere kunne håndhæves, men sådan fungere den danske tankegang jo ikke.
moseboen
08-12-2008, 21:20
nu har jeg tit tænkt over det med at plane i svendborgsund (bor elv lige ud til det)
og en dag jeg stod og fiskede fra vindeby havn
og jeg så... ved ikke hva de hedder men de havde øvelse med mand over bord
de lå og planede rundt de ligte de smed noget i vandet planede væk og tilbage igen og samlede det op og så planede de faktsik bare lidt rundt foran lystbåde havnen og så planede de ud mod iholm
og så vidt jeg har forstået så MÅ INGEN plane udover hvis det er nødsituation
såe jeg ærger mig stadig over ikek at have et kamera med:)
Det lyder som speedbådskørekort,
De kan have en dispentation Det er der nogle skoler har Bla. imellem broerne i Aalborg og i Silkeborgsøerne.
Jan
Hvor findes reglerne om hastighedsbegrænsninger på søen?
Da vi nu er nygegyndere som sejlere, har vi ikke hørt om hastighedsbegrænsninger i Limfjorden og Mariager Fjord?
Ud over havnene og indsejlinger etc selvfølgelig.
Hvor sejler Strøyer ud fra?
Vi sætter som regel i fra Fjordparken, hvor rampen er fin og billig.
Leif.
Ja det er sgu en fin rampe de har i fjordparken.
min ligger i Skudehavnen.
Hast. begrænsingerne i Mariager ved jeg intet om men i Aalborg havn og mellem broerne skal du stadig være 200m. fra kajen før du må plane så der er kun en smal stribe i midten du må plane i.
Der er en vedtægt på vej der siger max. 8 knob fra Portland til efter Egholm. (Hasseris bugt)
Det er derfor der har været den jagt på Rib-It
Jan
Leif
Hvor bor du i Romdrup ?
Jeg er selv fra Storvorde, og det ser ud til at du har gang i det samme som jeg skal i gang med.
Jan
nu skal sagen for højesteretten
http://www.berlingske.dk/article/20081210/danmark/812100434/
Mærkeligt at sagen slet ikke omhandler definitionen af at plane - tabes den kan man jo så selvfølgeligt starte en ny sag op med baggrund i definitionen "plane" apropos tråden om roadpricing så kunne en GPS ala seapricing jo instaleres i alle både så vi kunne betale skat og sikre os at politiet fik dækket deres udgifter ved at kontrolere fx om bådejere "planede" eller ej - og systemet kunne som nok også automatisk meddele politiet hvis havde en for høj hastighed i en given zone - det system skal som nok også snart komme og så er der jo fuld kontrol med hvad folk finder på ude på havet (og søerne) desuden ville man jo altid kunne spore en båd der fx var meldt savnet - så sikkerhedsaspektet kan jo nemt være det der skal til for at sælge ideen til bådfolket
Findes der ikke en samlet oversigt over hastighedsbegrænsninger til søs?? Det kan jo ikke passe at jeg skal have fat i 5-6 politidistrikter for at sejle på ferie???
tror kun du kan holde dig opdateret via nye kort og kommas havnelods :D
og så holde på at du er turist og ikke kender reglerne hvis ikke de officielle kilder nævner noget.
Manorwar
24-03-2009, 19:03
nu kenner ja til sagen ret god
fordi min gode ven leif larsen stå efter klagen imod poitiet
jeg vill nok ikke tør at plane med explorern med 50+ knt i svendborgsud
men jeg sejle gerne boeschen eller swissen med 40 knt udefor svendborg med fuld knald forbi politiet-dlof--f-dlof--f-dlof--f
fordi de er bygget speciel at de IKKE planer..
de er bygget som halvplanede både med alle hastigheder,og jeg har forklaret svendborg politi flere gange at de må gerne tage mig til retten.
-dlof--f-dlof--fjeg planer ja ikke..
jeg blived stopped 4 gange men har ikke fåed en bøde ednu ...tro nok at de kenner til piraten...fjupeqopq
so en tip til svendborgenser .køb en boesch..-dlof--f-dlof--f-dlof--f
Og sagen fortsætter:
http://www.fyens.dk/article/1258047:Svendborg--Sag-om-fart-paa-speedbaad-i-Hoejesteret
man burde lave en indsamling for at hjælpe manden han kæmper jo for os alle
fjupeqopq
Tja det kan du have ret i goffy.. Reelt burde han jo ikke kunne tabe..
nicolajjetrider
08-06-2009, 19:58
Politiet er bare for dumme...
Det pricipielle i sagen er måske OK, men hans sejlads har ikke min sympati.
Forstået på den måde, at sundet ikke er meget mere end 500 meter
bredt ud for Christiansminde. Og jeg synes at kunne huske, der er badestrand, broer og dermed fortøjede både i massevis.
Samt (normalt) tæt trafik af lystsejlere og småbåde.
Der er "oceaner" af plads til at fyre den af på rundt omkring Sydfyn.
Hvorfor skal han så absolut skyde den af lige der..?!!
Det tager 1 kvarter at nå hen forbi Svendborgsund-broen
og derfra og ud kan han gøre hvad han vil.
(Dog ikke for politiet)
steffen m
08-06-2009, 20:36
Det pricipielle i sagen er måske OK, men hans sejlads har ikke min sympati.
Forstået på den måde, at sundet ikke er meget mere end 500 meter
bredt ud for Christiansminde. Og jeg synes at kunne huske, der er badestrand, broer og dermed fortøjede både i massevis.
Samt (normalt) tæt trafik af lystsejlere og småbåde.
Der er "oceaner" af plads til at fyre den af på rundt omkring Sydfyn.
Hvorfor skal han så absolut skyde den af lige der..?!!
Det tager 1 kvarter at nå hen forbi Svendborgsund-broen
og derfra og ud kan han gøre hvad han vil.
(Dog ikke for politiet)
speedbåde laver nu engang mindre dønninger når de planer,selvfølgelig er der ikke nogen der siger man skal flyve afsted, men lige op og plane og så ik mere så spiller det
speedbåde laver nu engang mindre dønninger når de planer,selvfølgelig er der ikke nogen der siger man skal flyve afsted, men lige op og plane og så ik mere så spiller det
Jeg er helt enig hvis det er en fuldplanende båd.
men er det en cruiser på 30-40 fod så er der en del wake selv når den planer.
speedbåde laver nu engang mindre dønninger når de planer,selvfølgelig er der ikke nogen der siger man skal flyve afsted, men lige op og plane og så ik mere så spiller det
Det med dønningerne er vi enige om.
Citat fra artiklen:
"Han havde ud for Christiansminde sat fuld fart på speedbåden Malte, der tonsede af sted på Svendborgsund med 320 hestekræfter aktiveret."
320 HK i fuldt firspring lige på det sted...Så er der altså fart på.....!!!
Det tror jeg ikke engang Nicolai kunne finde på ...:rolleyes::rolleyes:
På Google Earth kan man se en båd der planer ud for Christiansminde og hvor meget plads der er udenom DDriver
erjohans
08-07-2009, 21:46
Begrebet Svendborgsund er lidt flydende for mig. Jeg har for en uge siden sejlet igennem Svendborgsund på mit lille sommerkrydstogt. Selvfølgelig kun med 5 knob Jeg skulle jo også have tid til at nyde udsigten; MEN er der nogen der ved hvor Svendborgsund starter og slutter ( set med politiets øjne ) Der er ikke så mangevejskilte
§ 5. Indenfor en linie i Svendborg Sund og Skårupøre Sund, der mod vest begrænses af den grønne sideafmærkning på Iholm Flak og vestkanten af Tankefuld Skov, mod øst af Odden, Skårupøre og Øgavl på Thurø og mod syd/øst af den grønne sideafmærkning på Grønne Odde og de to ledefyr på Tåsinge nord for Valdemar Slot, er bestemmelserne i § 4, stk. 1-2 gældende for hele området.
Så er der sket lidt nyt i Svendborg Sund: http://www.faa.dk/article/168020:Forside--Instruktoer-frikendt-for-at-plane-i-sundet
Det viser blot at politiet ikke har "redskaberne" til at håndhæve de regler de selv har fastsat.... Og at de så ikke kan blive enige om hvorvidt farten var 15 eller 40 knob, gør jo ikke sagen bedre.... Ikke ment som om at man skal se stort på reglerne, men at politiet måske skal tage det lidt roligt og så holde sig til de åbenlyse overtrædelser i sundet.
Meget interessant.
Det er meget sjældent at retten går imod 2 betjente, så mon ikke der er nogle andre højere instans, evt. Politimesteren i Svenborg, der har haft en finger med i spillet.?
Mon ikke indehaveren skulle søge efter en dispentation som en del sejlerskoler har, Så er han da også fri for de gøg og gokke metoder og spild af hans tid pga. et skøn fra to enda uenige betjente..
I en annonce for en båd magen til læste jeg,top fart 33k med 50hk
Manorwar
20-11-2009, 15:04
Svendborg politi er jo til grin-dlof--f-dlof--f
40 knt med en 40 hk ??? er der 1 knt per hk ???
tro at forsikringspiraten snuppe en racetour rund om thurø i weekenden og drelle lidt ..
so lang de ikke kommer med korrrrrrrrrekte poppefart målinger kan de fra nu bar pisse i vandet.
politien må gerne tage mig i røvn -dlof--f-dlof--f MEN også forklare mig lige fra fornå plane jeg min båd.
Korrete hastigshedsberegninger-laser eller radar,skrogløft,. etc
eller snakke lovgivning med min advokat:D:D
PAPNÆSE til politien ..
..håber nu at alle bådejer fra svendborgsund med en fartbøde / planing sende en masse klager .
jeg sender en ansøgning til svendborgs politi og ansøge om planing med BAVARIA_YACHTFORSIKRINGs Bjergningsbåd explorer ::
jeg skal ja hurtig ud til haverete både ..
MEN er der ikkenogen CLEVER her der kan hjelpe mig med en korrekt dansk formulering
til so en planeansøgnigi forbindelse med BAVARIA Yachtassistance udrygninger.??
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.