View Full Version : Mariner lightning
jlthuesen
25-04-2012, 18:56
Nogen der kender noget til en mariner lightning ca 2,5 hk jeg syntes ikke rigtigt at jeg kan få kølestråle på.
Nogen der kender noget til en mariner lightning ca 2,5 hk jeg syntes ikke rigtigt at jeg kan få kølestråle på.
Det er ikke fordi at den er luftkølet? Det er der en del motorer op til 3 hk som er.
jlthuesen
26-04-2012, 08:12
Jeg er ikke klar over det derfor spørger jeg her.
jlthuesen
26-04-2012, 09:11
Det er en mariner ligtning 2,0m fra 1997. Jeg er total grøn når det drejer sig om påhængsmotore og spørger derfor dumt Er det korekt at der ikke er frigear på en sådan motor
jlthuesen
26-04-2012, 16:28
og 416557
Jeg kan ikke lige finde din motor på dit oplyste nummer, men en 2,5 hk mariner fra 1997 har vandpumpe og der er modeller uden gear, man roterer bare motoren 360 grader ved frem og bak.
Du kan se et diagram på underbenet her:
http://www.crowleymarine.com/mercury-outboard/parts/545_120.cfm
Ligner det din?
jlthuesen
26-04-2012, 20:56
Ja det ligner min, ville godt have en med gear istedet så man kan sætte den i neutral
Tror jeg skifter impel bare for at se om det virker
Jeg ville gøre det samme.
Det bedste råd når man har problemer med kølingen er altid at starte med at skifte vandpumpen/pakninger. I princippet er det et simpelt system, men alligevel er der en del steder der kan opstå problemer.
Ofte er mgl. kølvand grundet en eller flere af flg. årsager.
Defekt/slidt impeller (det er no-go at vende en impeller hvor impellerbladene har sat sig)
Dårlige pakninger i pumpehuset.
Mgl. not mellem impeller og aksel
Skidt i kølesystemet som forårsager tilstopning
Defekt eller blokeret termostat
Dårlig samling imellem underben og mellemben
Alt efter model kan det være at kølevandet først kommer ud ved sladrestrålen når motoren har opnået arbejdstemperatur og termostaten åbner, andre er vandet til sladrestrålen bypasset før termostaten.
Lad os høre hvad du finder ud af ;)
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.