Migatronic reparatør søges... [Arkiv] - Fenderen.dk

PDA

View Full Version : Migatronic reparatør søges...


Horizonblue
10-05-2012, 21:47
Jeg har en Migatronic LTE 140 Tig svejser, har haft den i 13 år og den har kørt upåklageligt indtil sidste efterår.

Den fik nogle "udsættere" ind imellem, men det kom og gik og forsvandt tilsyneladende her til foråret, så jeg tænkte ikke mere over det.

Her i dag skete der så det, at den kun svejser med den samme strøm, uanset hvad drejeknappen for strømstyrken står på.

Er der nogen som har en ide om hvad det kan være?

Diagram vedhæftet

Horizonblue
14-07-2012, 10:33
Så er mit svejseværk endelig fixet igen, over to måneder uden TIG svejser, det er en ren katastrofe.

Satte det på værksted, det første sted fik ikke gjort en skid i en måned (svejsehuset i Viby), herefter tog jeg det til Randers Industri service, hvor der skete noget. Styreprintet var defekt, så det skulle repareres ved Migatronic, det tog så lidt tid, men nu er det hjemme igen.

Strøyer
17-07-2012, 22:21
Hvis du ikke kan fixe det så kræver det jo en expert...

Horizonblue
18-07-2012, 06:20
Ja, når der er elektronik indblandet, kommer jeg til kort. Da er jeg nød til at overgive mig og få det lavet på et værksted.