Forskel på nye påhængsmotorer? [Arkiv] - Fenderen.dk

Log ind

View Full Version : Forskel på nye påhængsmotorer?


thg
18-09-2012, 09:14
Kan man sige noget generelt om forskellen på de forskellige påhængsmotormærker - altså hvad er de kendt for (fordele/ulemper) på nye påhængsmotorer fra Yamaha, Honda, Suzuki, Mercury/Mariner og Evinrude?

Yamaha og Honda ligger prismæsstigt en tak højere end de andre - ellers ligger de egentlig meget ens (har kigget på 150 og 200 hk. modeller).

Lars T
20-09-2012, 11:01
Nu er det ved at være noget tid siden jeg har kikket på udenbordsmotorer, men jeg tænker om de ikke er meget ens i deres opbygning, hvis man da se bort fra Mercury's Verado med kompressor.

De krav der stilles til dem i forhold til co2 udledning og støj må vel betyde at de er meget ens? eller måske jeg er helt gal på den. Jeg ville nok holde mig væk fra 4-takterne pga. tandremmen, da det koster en bondegård at få serviceret.

Personligt ville nok vælge ud fra hvilken forhandler jeg havde mest tiltro til - og ikke alene efter mærket.

thg
20-09-2012, 11:12
Men fætter har lige købt en 4 år gammel Parsun 4-takt 15 hk. hos en forhandler (dog ikke Parsun forhandler).

I den forbindelse spurgte jeg om hvornår tandremmen skulle skiftes, hvortil de svarede at der ikke var faste intervaller på 4-takt påhængsmotorer og at man istedet skulle efterse den ifbm. service og at på de de 12 år han havde været ansat i firmaet havde skiftet 2 tandremme! Så det er umiddelbart ikke så ofte at man udskifter dem på påhængsmotorer...

Lars T
20-09-2012, 11:21
Hmmm det lyder da lidt mærkeligt med en tandrem der ikke skal skiftes?!?! Tandremmen er vel af gummi og hvilket foretager sig/bliver mørt med tiden, uanset om motorer bruges eller ej.?

Som Alfa Romeo ejer har jeg altid fået ørene tudet fulde om obligatorisk tandremskift ved enten 120.000 km eller 5 år, alt afhængigt hvad der kommer først.

thg
20-09-2012, 11:26
Hmmm det lyder da lidt mærkeligt med en tandrem der ikke skal skiftes?!?! Tandremmen er vel af gummi og hvilket foretager sig/bliver mørt med tiden, uanset om motorer bruges eller ej.?

Som Alfa Romeo ejer har jeg altid fået ørene tudet fulde om obligatorisk tandremskift ved enten 120.000 km eller 5 år, alt afhængigt hvad der kommer først.


Ja jeg tænker det samme! Forhandleren her sælger normalt Mariner og Suzuki, så på dem er der vel så ihvertfald ikke et fast interval!

Lars T
20-09-2012, 11:27
Hvad hedder den model din fætter har købt?

thg
20-09-2012, 11:30
Hvad hedder den model din fætter har købt?

Nu er min fætters jo 4 år gammel, men er næsten sikker på at det er den samme de sælger fra ny af idag da manualen der er linket til derinde også er fra 2008: http://www.texas.dk/texas/f15bml/?partno=90055071

Manualen kan ses her og der står heller ikke nævnt noget om tandremmen: http://www.texas.dk/sparepart/usermanual/outboard/F99_F15_DK_2008_3.pdf

Lars T
20-09-2012, 11:31
En hurtig google søgning giver en manual til F15BM - i den står der på side 43 at tandrem skal tjekkes eventuelt skiftes hver 100 timer eller 6 måneder så han er måske ikke helt ved siden af. Men hvordan kan man se om en tandrem er ved at gå?!?

http://www.derbootsdoktor.de/dwn/kataloge/f15_owners_manual.pdf

Lars T
20-09-2012, 11:33
Nu er min fætters jo 4 år gammel, men er næsten sikker på at det er den samme de sælger fra ny af idag da manualen der er linket til derinde også er fra 2008: http://www.texas.dk/texas/f15bml/?partno=90055071

Manualen kan ses her og der står heller ikke nævnt noget om tandremmen: http://www.texas.dk/sparepart/usermanual/outboard/F99_F15_DK_2008_3.pdf

Spændende at se at i den danske manual er "timing belt" feltet fjernet - Ellers er manualerne tæt på identiske.!?!? :(:(

thg
20-09-2012, 11:38
Ja det er underligt. Men i den engelske udgave står der jo så bare at den skal kontrolleres, så det er jo rigtigt nok! Syntes bare det lyder lidt risikabelt...

Lars T
20-09-2012, 11:44
Ja det er underligt. Men i den engelske udgave står der jo så bare at den skal kontrolleres, så det er jo rigtigt nok! Syntes bare det lyder lidt risikabelt...

Jeg skriver jo også at han nok ikke er helt ved siden af, så jeg har ikke kastet mudder efter mekanikeren endnu :) Men under alle omstændigheder må sådan en rem da have en begrænset levetid? Plus at den er relativ vital for om motoren vil eller ikke vil - en knækket rem betyde vel en ny motorblok.?! AV :(

Igen - som Alfa Romeo ejer hører jeg rigeligt om tandremme der hopper en tand eller knækker, så jeg ville nok skifte den enten hver 3. eller 5. år. Men jeg er også bare kontormus, så jeg er nok ikke den mest kyndige til at vurdere om eller hvornår en sådan rem skal skiftes :) Jeg undrer mig bare over at den ikke anbefales udskiftning.

Lars T
20-09-2012, 11:55
Havde lige lidt mere google tid ;)
Yamaha foreskriver udskiftning af tandremmen minimum hver 5. år (eller 1000 timer) for deres "store" 4taktere.
side 76 her http://www.yamaha-motor.com/assets/service/manuals/2004/lit-18626-05-32_862.pdf

Men om der er decideret forskel på opbygning af de mindre 4-takter og de store ved jeg ikke.?!?!

ufio
20-09-2012, 16:20
Suzuki DF200 har kæde som fleste andre SUzuki'er

Kim
21-09-2012, 13:25
. Men hvordan kan man se om en tandrem er ved at gå?!?



Det kan du ikke.Det der kan kontroleres er tilspænding(for slap/stram)
eller har remen fået olie på skal den udskiftes,
men se om tænderne er ved at ryge af nej :D

thg
24-09-2012, 17:22
Har nu undersøgt lidt nærmere og har herunder lavet en liste vedr. om de forskellige modeller har tandrem eller ej samt om de er med kabeltræk eller elektronisk styring af gear/gas. Udfra dette vil jeg konkludere at min klare favorit (hvis man kigger på 150-200 hk.) er Mercury/Mariner Verado. Her undgår jeg tandrem som kan sprænge og som kræver en ekstra vedligeholdelse typisk hvert 3.-5. år. Derudover får jeg elektronisk gear/gas – det er der ingen andre der har på 150/200 hk. modellerne, med undtagelse af Evinrude E-TEC hvor det kan tilkøbes. Så har Verado en noget mindre motor volumen og er med kompressor – det vil jeg formode giver et mere fornuftigt benzinforbrug (lige f.eks. VW’s TSI motorer som er lidt samme princip) og derudover burde kompressoren kompensere for den sløvhed under acceleration som en 4-takter typisk har, kontra en tilsvarende 2-takter. Priserne for Verado skulle man så måske tro var ret høj, nu hvor den både har elektronisk gear/gas og er med kompressor, men nej – den er faktisk lidt billigere end tilsvarende fra Yamaha og Honda, som oven i købet har gammeldags kabeltræk! Tilsvarende fra Evinrude og Suzuki er en lille smule billigere, men har stadig også kun gammeldags kabeltræk. Så medmindre jeg kan finde nogle som virkelig har generelt dårligere erfaringer med Verado eller som kan henvise til at vedligeholdelses udgifterne er væsentlig højere end andre, så syntes jeg det står helt klart at det er det mest attraktive valg. Alternativt skulle det for mig nok være Evinrude E-TEC hvor det også er muligt at tilkøbe elektronisk gear/gas for rimelige penge - er bare bange for at den larmer lidt mere end de andre og bruger lidt mere brændstof end de andre og måske har lugtgener ved meget langsom sejlads og i tomgang!

Syntes det virker som om at Yamaha, Honda, Suzuki og Mercury/Mariner Optimax & EFI er gået i stå mht. udvikling. Syntes ikke der er sket den store med påhængsmotorer i rigtig mange år og syntes på det punkt at Verado netop skiller sig ud og prøver nogle nye ting for at kompensere for de svagheder en 4-takter typisk har!

Her min liste:

Mercury/Mariner OptiMax:
Gear/gas m. kabeltræk
Ingen tandrem

Mercury/Mariner EFI:
Gear/gas m. kabeltræk
Til og med 60 hk. = har tandrem og anbefales udskiftet hvert 3. år
Over 60 hk. = har ingen tandrem

Mercury/Mariner Verado:
Elektronisk gear/gas fra 150 hk. og derover
Har ingen tandrem

Yamaha:
Gear/gas m. kabeltræk (dog undtaget 225 hk. og derover som har elektronisk gear/gas)
Alle modeller har tandrem som skal udskiftes hvert 5. år


Honda:
Gear/gas m. kabeltræk
75+90+115+135+150 hk. er uden tandrem, alle andre er med tandrem som skal skiftes hvert 3.-5. år


Evinrude E-TEC:
Gear/gas m. kabeltræk (elektronisk gear/gas kan dog tilkøbes for 4500 kr. fra 150 hk. og op)
Er uden tandrem


Suzuki:
Gear/gas m. kabeltræk (dog undtaget 250+300 hk. som har elektronisk gear/gas)
Er uden tandrem