Book en havneplads online [Arkiv] - Fenderen.dk

PDA

View Full Version : Book en havneplads online


PROSECCO
11-01-2013, 20:36
Halløj

Det ville være fantastisk hvis det bliver implementeret till alle havne... Det vil gøre sejlerlivet lidt lettere....

http://www.baadmagasinet.dk/nyheder/nyheder/tursejlads/18786-book-en-havneplads-online/page

J

Strøyer
12-01-2013, 04:37
Je det ville være fint, evt med et oversigtskort hvorpå man kan se de ledige pladser, så man kan se hvad der at vælge imellem
Kvitteringen på bookningen kunne også indeholde kordinaterne på hvor pladsen er i havnen, i plotteren med positionen, så kan man finde pladsen selv i mørke.DDriver

God ide.

Fletcher14
12-01-2013, 15:06
Det vil vist tage mange, mange år før online booking med GPS-koordinater er muligt for alle havne. Jeg kender havne ved Isefjord, hvor det voldsommeste elektronik, der er implementeret, er en lampe, der kan tændes - manuelt. Kvitteringer skrives i hånden, hvis havnefogeden er til stede.
Det er dog, på sin vis, meget charmerende med noget, der stadig drives af mennesker med smil - og uden statsovervåget elektronisk selvbetjening. Den hyggelige og velfungerende Ejby Fiskerihavn er et eksempel på dette.

Peter508
12-01-2013, 15:22
Personligt foretrækker jeg de havne, hvor havne fogeden selv kommer rundt, og der er tid til en hurtig sludder....

De havne hvor man skal i en automat og trække billet til overnatning, og hvor det første man ser når man kommer til en bro, er et stort skilt med alt det der er forbudt.....De har bare ikke den samme charme og idyl, som havne der er mere personlige.

Og der udover er der da en charme i at tøffe rundt imellem broerne for at finde en plads, og når andre sejlere vinker og anviser pladser, så er der allerede basis for en bro bajer Party0012

Vi har en enkelt gang prøvet at måtte finde en anden havn ( var i Ærøskøbing ), men ellers har vi altid fundet en plads....

Lars T
15-01-2013, 10:21
For mig at se er det digitalisering for digitaliseringens skyld.
Jeg er helt på linje med Peter508. For mig er det at sejle på en måde, og så en slags social aktivitet, og ankommer man i "nye ukendte" havne, er det da god stil/pli at man lige tager en snak med havnefogeden og da evt. fastliggere i havne om løst og fast.

nyland
16-01-2013, 18:54
Jeg syntes da det kunne være en fin idé, måske skulle man blot starte med de større havne ? Om ikke andet kunne det jo nok spare lidt tid og kræfter på de havne der har virkelig mange gæster. Det er vel også et spørgsmål om at give havnefogeden lidt mere administrativ tid, frem for kun at bruge tid på gæste-sejlere. Så må det vel også være lidt op til den enkelte havnefoged at gå rundt og hilse på ny-ankomne gæster :-)

That said, ville det dog kræve mange år før netop alle de gamle havne kunne komme med på sådan en ordning og ikke mindst et it-kursus eller 2 ;-)