View Full Version : Køb af indenbordsmotor
Hej Fenderen..
Jeg går for tiden og overvejer et køb af en motorbåd.. I den forbindelse ser jeg på indenbordsmotorer.. Jeg har både kig på suzuki, volvo, toshiba etc..
Hvis jeg skal finde de billigste nypriser på indenbordsmotorer, hvor skal jeg så lede på internettet?
På forhånd tak
Billigst er nok Kina motore, som eks. Bladt disel.
Men hvordan kvaliteten, og holdbarheden er aner jeg ikke, samt om der kan skaffes reservedele, om eks. 5-10 år...
hvilken motor type ( benzin/diesel ) tænker du på og hvor mange HK.
suzuki og toshiba er da vist udenbords motorer :D
Miss Mancini
29-01-2013, 14:13
Under danske forhold er BLADT diesel med overvejende sandsynlighed de billigste. Historien om BLADT diesel er fortalt mange gange og på forskellige måder. Jeg har ingen erfaringer med BLADT dieselmotorer.
Ser man lidt længere frem end netop prisen som det første parameter, er der flere faktorer der skal kendes bl.a.:
- Hvor stor motor skal der bruges i båden
- Er det en halvplanende eller deplacement båd
- Fast aksel eller drev
- Billede af motorrummet med målskitse
- Hvad er der i øjeblikket af motoren i båden ? Måske kan motoren repareres frem for at købe en ny motor
- Hvor lang tid regner du med at have motorbåden ( af hensyn til afskrivningen på en investering i ny motor mit alles ) ?
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.