Fletcher Arrowflyte [Arkiv] - Fenderen.dk

PDA

View Full Version : Fletcher Arrowflyte


motor222
12-02-2013, 10:51
Hej :)

Da jeg er interesseret i en fletcher båd, vil jeg gerne høre om der er nogle der har dårlige erfaringer med den type båd? eller gode ? :)

Fletcher14
12-02-2013, 15:34
Uh. Jeg har kun godt, at sige. Flot, hurtig, velsejlende og legendarisk. Med en større motor er de ekstra sjove. Vægten gør dem velegnede som trailerbåde til personbiler.

motor222
12-02-2013, 17:35
ja syntes også den der godt ud:) er der nogen faldgrupper med den type båd? den er fra 95´..

Strøyer
12-02-2013, 17:50
Herlig båd..
Fletcher arrowflyte er udviklet til lidt mere end fladt vand, de har en dyb v-bund som gør at de klarer sig mere end udmærket i bølger, med en 24 graders v-bund er de blevet brugt til et offshorerace udfor Englands vestkyst, Arrowflyte var forøvrigt den første eller hurtigste 14 fods speedbåd der krydsede den engelske kanal.
Formene blev overtaget af et tysk firma og de brugte dem til hille supersport vist fra 11fod til 16 fod.
Senere er bundformen også brugt til RIB-både.
Jeg tror at du måske forveksler dem med Glastron fra samme tid, de var mere inshore/søracere til vandsport.

Det er en lille stærk båd, og måden den sejler på gør at de kan overmotoriseres en hel del, så du skal kigge efter stressrevner i bunden og især i og omkring agterspejl.
Jeg skiftede selv en 50 hk Mercury 2-takt ud med en 115 hk 2-takt på en arrowflyte fra 1983 den gik fra 0-43 knob på lige under 6 sekunder. Herlig båd, den savner jeg ofte.

Lars T
13-02-2013, 14:02
Fletcher'en er virkelig en god og velproduceret båd.
Jeg ahr altid syntes at det var nogle fede båd der sejler rigtig godt.

Hvor stor motor har den på, den du har kik på?
Har du kikket vores "købsguide" igennem?

Arrowflyte'en er det ikke deres 14" racer - altså den samme som Fletcher14 har?