View Full Version : Varmt vand i båden
erjohans
11-10-2008, 20:47
Er der nogen der har nogen erfaringer om hvordan man bruger kølevandet fra motoren til at opvarme vandet i varmvandsbeeholderen i en bayliner 245. Det vill være rart også a have varmt vand uden strømkobling til land, og beholderen har jo 2 ekstra tilkoblinger for tilkobling fra kølevandssystemet. Er det nødvendigt at bruge kølevand fra begge sider af motoren (V8 5l) eller er det ok kun at bruge den ene.
hvis du downloader manualen - under manualer herinde - er der en monteringsanvisning
Monteringen afhænger af om motoren har et 2 kreds kølingssystem eller ej
Erling - hvorfor kun bruge den en side af blokken? Er det pga af installationen som ville være nemmere eller?
Hvis du bruger begge sider vil du jo have varmt vand i noget længere tid..
erjohans
21-10-2008, 17:26
Det vil instalationsmæssigt være nemmere kun at bruge den ene side da jeg jo så kun behøver at bryde en slange; men spørgsmålet kunne være om der så bliver uballance i kølesystemet
nu ved jeg ikke hvordan kølesystemet er opbygget på en V8 men hvis vandet i de 2 sider kan cirkulere og blandes, også når ternostaten er lukket, så tror jeg ikke der er nogen problemer. Hvis ikke de 2 sider kan blandes så vil du nok få en halv motor der er lidt længere om at blive varm.
så det afhænger af hvordan kølevandet er forbundet
dette er kun min teori :D
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.