View Full Version : Gashåndtag glider tilbage
Hej jeg har et problem med mit original monteret sidehængte QuickSilver håndtag. Hvis jeg ønsker at sejle med konstant fart, taber jeg stille og roligt fart. Håndtaget står samme sted men den lukker lidt ned for gassen. Det føles som om der ikke er modstand i håndtag, som det er kablerne som glider tilbage???
Der er på de fleste håndtag en skrue til justering af friktionen så man kan have den letteste mulige gang og stadig så det bliver hvor det blev sluppet.
Hvad type er dit håndtag?
Evt et foto.
Hej. Der er ikke nogen skrue til justering :-(
Hvad model er det?
Har du et foto?
http://www.holbaek-baadcenter.dk/kontrolboks-mercury-4000-genii-2
det er den gamle model af ovenstående, dvs det er helt sort.
håndtaget gik meget stramt, hvorefter jeg skilte det ad og smurte det, og forsøgte at smøre kablerne uden succes. Kablerne så ikke specielt gamle ud 1-2 år. Efter adskillese begyndte det at glide tilbage. Har selvfølge skilt det ad igen, og og tjekket at det var samlet korrekt og alt var spændt korrekt. Ligeledes har jeg haft kigget på der hvor gaskablet er monteret på motoren, og ligeledes smurt... Men syntes ikke rigtigt jeg kan se hvad jeg har gjort forkert????
http://www.google.dk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.marinemechanic.com%2Fmerc%2Fc ommander4000-5000-en_08.pdf&ei=kRyjVM6nHImCPbHmgIAJ&usg=AFQjCNGXdt60e5IJBX7H4h7gHfBRoHPaIQ&bvm=bv.82001339,d.ZWU
Sidder bag på boksen iflg. manuel.
vBulletin® v3.8.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.