Fenderen.dk
 



Gå tilbage   Fenderen.dk > Startside

» Online brugere: 249
1 medlemmer og 248 gæster
JeffreyDAM
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

View Single Post
  #23  
Gammel 16-06-2009, 06:57
Horizonblue's Avatar
Horizonblue Horizonblue er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Nov 2008
Bopæl: Sorring
Indlæg: 952
Citér:
Originally Posted by mohabba Se indlæg
Når nu der ved benzinmotorer, findes række- og V-motorer, hvori ligger forskellen så? er det bare de store motorer der er v-motorer og de mindre der er række.

Er der forskel på holdbarhed på de to typer?
Den væsentlige årsag til man laver V motorer og række motorer, er pladshensyn. En 4 cyl rækkemotor er der plads til de fleste steder. En 6 cyl række er en lang motor som derved kræver et meget langt motorrum. 8 cyl rækkemotorer er faktisk blevet lavet, for 70 år siden, eller sådan noget, men den har jo en u-håndterbar størrelse. Derfor har man lavet V8 motoren. Det samme gælder også V6'eren. Den har en mere kompakt størrelse end rækkemotoren.

Holdbarhed er ikke et problem om man vælger række eller V. Dog har visse række 6 motorer haft lidt problemer med køling af topstykke, fordi det er så langt at flowet ikke fungerer.

Et godt eksempel er Volvo Penta's MD32 (som er en Peugeot motor). Det er et gammelt spøgelse af en række 6 diesel, som ikke kan køle ordentlig. Jeg har kun hørt skidt om den motor. Hvis man vil sejle 6 knob hele tiden, så er den ok, men vil man op og plane ret tit, bliver den for varm omkring den bagerste cylinder. Det holder topstykket ikke til.

Der er dem som foretrækker række 6'ere frem for V6'ere, da de har en mere blød eller turbine-agtig gang. V6'eren "blævrer" lidt mere.

På rækkemotorer har man kun et topstykke og en udstødnings manifold, så der er ikke så meget at skrue på, når man skal i gang. For tiden bliver der kun lavet 4 cyl række benzin motorer, til Z drev. I 60'erne og 70'erne brugte man også række 6'ere, men de er i dag udgået og V6'eren har overtaget.

Men skal man have en marinemotor med noget godaw i, skal man have flere cylindre. Det vil sige en V8. Der er ingen som tuner 4 cyl række motorer op med turbo, skarp knast osv.
__________________
"If you can't fix it, don't break it"

The Fleet:

Draco 1800 Suntop
Volvo Penta 4,3 V6 (430)
SX drev

Draco 2500 Flyfish http://www.horizonblue.dk/Draco%20projekt.htm
Marinisering af 2x Mercedes 6 cyl diesel
2x SX drev

Draco 1700 Topless
Volvo Penta AQ170 (B30)
280 drev


Mvh Per G
Reply With Quote
 
» Statistikker
Medlemmer: 128,011
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, Svetlsfr
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 23:21.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden