Citér:
Originally Posted by nicolajjetrider
God beretning om bavaria!
Det med lænsehuller er farligt, her i sommeren var vi på weekend til Sverige, men på vej til sverige havde vi kraftigt sø og båden krængede en del til tider så meget at vores lænsehuller der sidder 25cm over vandlinjen tog vand ind max 10-15 liter på hele turen men det er ret bemærkelses værdigt, tænk hvis turen havde varet 3 timer ekstra.
Jeg har tænkt på om man ku få returventil i de slanger.
God vind ks1 det skal nok gå godt 
|
Jeg har et par advarsels mærkater som siger "husk at lænseventiler skal være lukkede under sejlads". Problemet er bare, at de er ret svære at komme til, og at jeg frygter at jeg glemmer at åbne dem igen, når jeg ankommer til havn, - så de plejer altid at være åbne.
Men ku man lave dem så de er envejs, ville det være dejligt. Især når der bakkes, - for det er der jeg har tendens til at få vådt gulvtæppe :-(