Citér:
Originally Posted by Jess
Jeg har selv haft en w124 og det er suverent den bedste og mest solide bil jeg har haft, jeg købte den brugt for 159 kg. og fik 110 af forsikringen efter 5 års intensivt brug.
Den var nem at skrue på og der er masser af billige reservedele, det eneste der trækker ned er brændstoføkonomien der er helt til rotterne 
|
Hvis det er benzinudgaven du har haft, så bruger de alle mere benzin end nødvendigt. Dieselmodellerne - mine forældre havde tidligere en W124 300D, årgang 1988 - og den var særdeles økonomisk. Jeg mindes at min far fortalte, at bilen kunne køre ca. 1000 km på en tankfuld diesel ( 70 liter ).
Bevares, bilen var ingen sprinter i lyskrydsene, men driftsikker og økonomsisk, var der ikke mange der fulgte den. Tværtimod.
Skulle jeg have en W124, faldt valget på en Coupe eller cabriolet.