» Online brugere: 264 |
0 medlemmer og 264 gæster |
No Medlemmer online |
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51. |
|

05-05-2013, 13:18
|
Amøbe - tæt på vandet
|
|
Tilmeldelsesdato: Apr 2013
Bopæl: løgten
Indlæg: 15
|
|
Citér:
Originally Posted by MortenBP
Jeg har oplevet det samme da vi solgte den gamle båd. Her var det Bobby Dean David som sendte en SMS om at han var interesseret i båden. Jeg synes det lød lidt lummert at en udlænding ville købe min Ørnvik 470, så jeg googlede ham og fandt ud af hvad det gik ud på. Herefter spillede jeg med på legen, og foregav at jeg var dum og ikke havde en klap forstand på PayPal osv.
Jeg fik ham til at tro så meget på, at han havde mig i nettet, at han til sidst begyndte at ringe(fra Malaysia) trods hans engelsk var så ringe at enhver måtte forstå at han ikke kunne have et engelsk navn.
Ideen i deres scam var at de havde betalt DKK 20.000 ekstra til transport som jeg så skulle overføre til et fragtfirma via Western Union.
Til sidst blev jeg så træt af dem - efter de havde forsøgt at ringe 10 gange samme dag, at jeg tog et billede at min bagdel og mailede det til dem med filnavnet Western Union Money Transfer Receipt. Jeg ville gerne have været en flue på væggen da de åbnede den ;-)
Siden hørte jeg aldrig fra dem.
|
u rock
|
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 126,539
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, RudolfRede |
|
Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 23:40.