|
 |

12-09-2014, 11:33
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Montagen er påbegyndt.
Så monteres der. Man skal være på stikkerne når vejret er aftagende mht. temperaturen. Så er det bare med at få støbt noget fiber.
Der er lagt en 450g måtte på bagsiden. Der er også lagt 2 lag 450g i samlingerne imellem bjælkerne. Så er de monteret med pres på bund og fortil.
|

13-09-2014, 14:20
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Flere bjælker monteres
Så kom der lige 2 yderligere bjælker i. Så mangler der bare den sidste, så er der fuldt hus.
Bjælken er limet sammen med PU-Lim og skal lige tilpasses samt behandles med fiber, inden den bliver most ind i hullet. Hvis der ikke bliver skybrud som lovet, bliver det forhåbentligt senere på eftermiddagen.
|

15-09-2014, 13:41
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Så langt så godt.
Så er det gamle fiber blevet genmonteret på 2 600g måtter der er blevet gennemvædet i polyester. Der hvor bundproppen skal sidde er der ingen træ, kun glasfiber. Bagpladen ses her efter den er renset i den ene side og efter den har fået polyester. Så er den blevet skruet fast efter alle kunstens regler. Når det er hærdet ligger jeg yderligere 2 måtter på. Derefter sliber jeg den ned og maler den. Der er ingen billeder af glasfiber arbejdet, da det skal gå rimeligt stærkt og andenfotografen er på arbejde :-)
|

19-09-2014, 11:37
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Nu kan jeg næsten lugte havet igen.
Så langt så godt. Gamle huller afrenset og spartlet. 2 lag 600g måtter tilpasset og lagt på. Måtterne er monteret med en almindelig malerrulle og udluftet med min hjemmelavede fiberrulle som man kan se her: ( http://www.fenderen.dk/forum/showthread.php?t=3954 )
|

19-09-2014, 12:44
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Aug 2008
Bopæl: Odense
Indlæg: 1,377
|
|
Interessant projekt at følge, det er en altid spændende med DIY projekter.
Det gamle agterspejl ligner en gammel schweitzer ost med alle de huller
Det skal helt sikkert nok holde, men det mest korrekte ville have været, at slibe helt ind til den rene fiber, inden du støbte de ydre måtter på, så havde du fået den bedste vedhæftning.
Det er flot arbejde, og tak fordi du ville dele det med os 
__________________
/Martin
En dårlig sejltur er altid bedre end en god dag på arbejde ...
_______________________________________
Askeladden 565 Wasper - 225 HK Optimax
Once you go black - you'll never go back !!
_______________________________________
|

19-09-2014, 14:53
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Mange tak. Det var så lidt.
Jeg kunne ikke slibe mere (mentalt) så alt maling blev fjernet. Nogen steder kom jeg ind til den gamle fiber. Men over det hele er der slebet dybere end det yderste lag gelcoat. Smilet stivner nok en anelse når den sættes i bakgear og motoren render med hele bagenden af båden :-O
|

23-09-2014, 18:18
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2012
Bopæl: Nordsjælland
Indlæg: 54
|
|
Det går kun langsomt frem
Da jeg for tiden er ramt af arbejde, går det kun langsomt fremad. Dog har jeg slebet lidt i dag og boret for til motoren. Jeg ville ønske at jeg havde fjernet skægget ved fenderlisten, da den stadig var blød :-(
|
 |
Emne værktøjer |
|
Visning af emner |
Hybrid Mode
|
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 127,598
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, Leslyhic |
|