Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Startside

» Online brugere: 159
0 medlemmer og 159 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

Fenderen.dk

Fenderen.dk (http://www.fenderen.dk/forum/index.php)
-   Vedligeholdelse/bundmaling/Reparation/Manualer (http://www.fenderen.dk/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Rep. af Gelcoat (http://www.fenderen.dk/forum/showthread.php?t=1805)

bhvvs 07-10-2009 22:41

Rep. af Gelcoat
 
Hejsa, er der nogen der kan fortælle mig hvad man skal bruge for at reparerer det yderste lag på båden, der er en eller anden To..k der har sat nogle skruer i til gardiner, men f.....t har skruet dem igennem skroget, så det har givet stjerner på ydersiden, disse stjerne vil jeg gerne have repareret her i vinterperioden, men ved ikke hvad jeg skal bruge til det. håber på lidt hjælp fra alle de kyndige der er her på Fenderen.

goffy 08-10-2009 09:30

du sliber stjernen væk. du skal slibe topcoaten væk og derefter spartle med en topcoat spartel. det kan købes i små dåser i forskellige farver.
topcoat spartel er tynd så du skal måske over den flere gange for at fylde hullet op. jeg slutter med at vandslibe stedet med meget fint papir og polere efter med voks.

lynæs 08-10-2009 10:20

Metoden gi'r jo en meget større reparation end nødv. og det er svært at finde en farve, som passer. Det afhænger af, hvor stor stjernen er, men nogen gange, kan man nøjes med at bore lidt ned med en undersænker, f.eks. ved et overflødigt hul og så så fylde op med topcoat spartel, så holdes reparationen indenfor undersænkningen, hvis man dækker af udenom, en anden mulighed er at kradse forsigtigt op til rent topcoat i stregerne og så med omhu fylde det opkradsede op, uden at brede sig ud over andet, f.eks. duppe det på med en mere eller mindre tilpspidset tændstik. Det der rager ud, fjernes forsigtigt m.f.ek. et skarpt stemmejern så slibning minimeres. En helt anden metode, hvis hullerne sidder på linie, er at sætte en pæn teakliste udenpå.

bhvvs 08-10-2009 14:17

Citér:

Originally Posted by goffy (Indlæg 17948)
du sliber stjernen væk. du skal slibe topcoaten væk og derefter spartle med en topcoat spartel. det kan købes i små dåser i forskellige farver.
topcoat spartel er tynd så du skal måske over den flere gange for at fylde hullet op. jeg slutter med at vandslibe stedet med meget fint papir og polere efter med voks.

Hej Goffy. Er der nogle steder omkring Esbjerg Varde der handler med topcoat spartel, eller skal jeg virkelig helt til Kolding for at få fat i det.

KS1 08-10-2009 14:40

fandt lige denne vejledning, sammen med lidt billeder

http://www.web4sailors.com/pages/Ved...t=hul_lam.html


Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 15:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

» Statistikker
Medlemmer: 126,141
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, JosephBiotH
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 15:38.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden