» Online brugere: 142 |
0 medlemmer og 142 gæster |
No Medlemmer online |
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51. |
|
- - Løft af båd
( http://www.fenderen.dk/forum/showthread.php?t=3247)
Horizonblue |
23-05-2011 20:37 |
Løft af båd
5 Vedhæftelse(r)
En kammersjuk har en 3500 kg bådtrailer med nummerplader, til sin Draco 2500. En anden sjuk låner den en gang imellem, for at søsætte sin båd, Coronet 24 Family, da han kun har en ophalervogn og der er 15 km til havnen. Så når Draco'en er søsat, henter vi Coronet'en på traileren. Vi skal jo så ha' båden læsset om. Det foregår ved at klodse den op og trække traileren ud. Båden er jo nem nok at klodse op i bag, men foran er problemet jo at vanger og aksler på trailern er i vejen, når man trækker den ud. Det kan lade sig gøre ved at flytte klodser mange gange.
Men vi gik lidt i tænkebox og kom frem til at man måtte kunne lave en bom, så det kan lade sig gøre at løfte båden i forenden, i et hug og så trække traileren ud og skubbe den anden ind under.
Her er så resultatet.
En to-delt bom og et par donkrafte kaldet "kaffemøller"
Billederne er taget med min egen båd. Når jeg får billederne, hvor Coronet'en hænger på bommen, skal de nok blive uploadet. Coronet'en er "fully loaded" og derfor tungere end min, men bommen holdt fint. Den er bl.a lavet af 80x80x4 rør. Selvom det fjedrer, bukker det ikke sådan lige.
Med dette apparat var det ret nemt at læsse båden om.
|
Det ser simpelt og genialt ud, Per :)
Men skal båden ikke løftes noget mere (på billedet) for at få traileren ind under ?
|
Horizonblue |
23-05-2011 21:18 |
Jo, båden skal hæves noget mere, for at få traileren ind under. Kaffemøllerne kan løfte over 25 cm, så de kan få båden ret højt op.
Da vi skubbede traileren ind under Coronet'en, var vi lidt forsigtige. Vi lukkede vi en smule luft ud af hjulene, for at sænke den lidt og løftede båden i kaffemøllerne, indtil den kunne gå under.
Næste gang tror jeg bare at vi løfter i kaffemøllerne. Jeg skal lige have lavet en tre-fod til hver kaffemølle, så de står helt stabile.
|
Det gør da osse bundmaling væsentlig nemmere :rolleyes:
|
Hvorfor er det den ikke vælter?
Når vægten kommer på midten, må det pressen den nedad og resten indad mod båden, og egentlig vælte. Men det gør den så ikke ?
|
Horizonblue |
24-05-2011 09:50 |
Citér:
Originally Posted by Ulman
(Indlæg 32771)
Hvorfor er det den ikke vælter?
Når vægten kommer på midten, må det pressen den nedad og resten indad mod båden, og egentlig vælte. Men det gør den så ikke ?
|
Båden står på to bukke henne i bag, så langt ude i hver side som muligt, så båden hviler på 3 punkter.
De kan skimtes på et par af billederne.
|
Det er godt nok smart!!!
Kan man bestille sådanne et setup hos dig?
Har pt. noget være hjemmebryg, som er noget rigtig skidt, når der skal arbejdes på båden!
|
Horizonblue |
24-05-2011 13:14 |
Citér:
Originally Posted by KS1
(Indlæg 32775)
Det er godt nok smart!!!
Kan man bestille sådanne et setup hos dig?
Har pt. noget være hjemmebryg, som er noget rigtig skidt, når der skal arbejdes på båden!
|
Nej, der bliver ikke lavet flere, jeg har ikke tid til det........
|
Horizonblue |
24-05-2011 21:34 |
5 Vedhæftelse(r)
Sådan så det ud, da Coronet'en hang på bommen og vi byttede trailer.
For en sikkerheds skyld, skubbede vi nogle klodser ind under båden, mens vi rodede med at få traileren med nr-plader gjort klar. Så ville den jo ikke falde så langt, hvis materiellet svigtede. Men bommen bar hele tiden, båden hvilede ikke på klodserne.
Så snart vi havde traileren rettet op, fjernede vi klodserne og skubbede traileren ind under båden og værsgo, så var den køreklar.
|
Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 12:42. |
|
Powered by vBulletin® Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
|
» Statistikker |
Medlemmer: 126,086
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, Wirelessuub |
|