Vedligeholdelse/bundmaling/Reparation/ManualerHer kan du stille spørgsmål ang vedligeholdelse, forbedringer og reparationer - Du finder også links til manualer og lign.
Helt enig det er jo en subjekt holdning til hvad der "måske" give en motor et længere liv, for den konserverede motor har måske kørt med lavt olietryk hele sæsonen og dermed vel dårlig beskyttelse under drift, så holder den jo nødvendigvis ikke længere end den "ikke-konserverede"
Min pointe var blot at der åbenbart er nogle/ ren del forhandlere/mekanikere som tjener styrtende på den "grå zone"..
HOV HEY - vil det så sige at det KN Performance filter jeg har sat på min motor ikke har givet de lovede 50 ekstra hk, altså 10% mer effekt som de påstår????
__________________
Finmar 26 Cruiser (halvplaner)
Volvo 3,0GL med SX drev. 1,97:1
max fart 20 knob ved 4200 rpm. prop 15,5X15
sejler gennem de sidste 35 år