|

03-05-2009, 13:52
|
Amfibiedyr
|
|
Tilmeldelsesdato: Aug 2008
Bopæl: Sønderjylland
Indlæg: 230
|
|
Citér:
Originally Posted by Searider
.. det er et normalt problem på alle mercruisere.
Gearskiftet fungerer ved at der går et kabel fra gearboksen til en vippearm i motorrummet, den vippearm har en swits som afbryder tændingen. Fra vippearmen går der et kabel ud til drevet og skifter så gearet derude. Grunden til at svitsen er der, er for at du kan få den i frigear, det kan man normalt ikke når motoren er i gear, hvis ikke man lige afbryder trækket kortvarigt, det gøres ved at modstanden i kablet når du trækker til frigear lige kortvarigt afbryder tændingen og med det samme den er i frigear skal fjederen på vippearmen trække kablet tilbage fra drevet og motor forbliver derved iigang.
, kablet der går fra motoren ud til drevet skal gå enorm let, hvis det går bare en anelse for stramt, er switsen der sidder på motoren aktiveret for længe og så dør motoren. Det er vigtigt at smøre kablet godt både i motorrummet, men i særdeleshed også nede ved drevet. Så skal man helst have motorbenet trimmet ned når det ikke er i brug, ellers sætter kablet sig i den forkerte stilling og den går igen stramt.
Det vil også være sådan, at så længe båden står på land, kan du tit sagtens sætte den i og ud af gear uden den går i stå, det er igen fordi der på land ikke er modstand på propellen.
Nå men lyn løsningen her og nu er: med slukket motor og benet nede, "motioner" kablet, det gør du ved at skifte fra frem til frigear til bak frem og tilbage måske ca 100 gange, så er det tit at det kører igen, så er fedtet løsnet lidt op igen. Det har jeg tit selv haft held med.
Håber dette kan være en hjælp til selv at få skidtet til at sejle pålideligt igen.
|
Det passer med at jeg har fået skiftet den vippearm i vinters og den sikkert kun er justeret "på land" og uden tryg på bagefter.
|
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 128,020
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, Zarkosplaycle |
|
Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 19:06.