Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Generelle spørgsmål

Generelle spørgsmål Fyr løs

» Online brugere: 265
1 medlemmer og 264 gæster
Leondwg
Fleste brugere online var 4,491, 30-08-2025 at 07:45.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

 
 
Emne værktøjer Visning af emner
Prev Previous Post   Next Post Next
  #2  
Gammel 15-01-2011, 21:13
goffy's Avatar
goffy goffy er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Jul 2008
Bopæl: varde
Indlæg: 2,762
Billeder: 74
I er jo spredt over mange klubber som er domineret af sejlbåde og dem skal i nok ikke forvente meget hjælp fra, selv om det burde være de forskellige bestyrelser der skal tale jeres sag.
det er åbenbart mest planende både der sigtes efter og derfor skulle i måske prøve at samle jer i en forening/klub og på den måde stå stærkere.
Vi har oplevet i vores ferier i roskilde fjord at når vi sejlede stille ca 7 knob hilste alle sejlere pænt, men når vi planede med 13-14 knob var der længere mellem der blev hilst igen.

Vi havde en masse bøvl med naturfredsningsforeningen og en miljøminister i 1980 som ville have alt sejlads forbudt i Ho Bugt + meget begrændset sejlads i resten af vadehavet. Samtidig ville de også have alt fiskeri med garn/ruser + jagt stoppet
Vi var nok ca 700-800 fritidssejlere fordelt over 6-7 klubber dengang og dertil kommer jægerene og fiskerne. Vi havde en masse møder klubberne i mellem og det endte med vi gik sammen alle og dannede vadehavsgruppen, sejlere, fiskere og jægere i en stor gruppe.
Det endte med at sejladsen kun blev forbudt mellem skallingen og øen langli og i resten af vadehavet er max farten 10 knob, dog med undtagelse i de store render som knudedyb og grådyb
Var de sluppet afsted med at frede det hele kunne jeg bare sejle frem og tilbage i åen.
Nu har det dælme lavet det til nationalpark og jeg frygter det er blevet nemmere for naturfredsningsforeningen at komme igennem med stramninger.
__________________

Finmar 26 Cruiser (halvplaner)
Volvo 3,0GL med SX drev. 1,97:1
max fart 20 knob ved 4200 rpm. prop 15,5X15
sejler gennem de sidste 35 år
Reply With Quote
 


Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

» Statistikker
Medlemmer: 128,475
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, MorganneK
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 03:15.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden