Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Værksteds-, webshops- og marinebutikserfaringer

Værksteds-, webshops- og marinebutikserfaringer Her kan du skrive om dine erfaring med diverse værksteder, marinebutikker og webshoper.

» Online brugere: 243
0 medlemmer og 243 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

Svar
 
Emne værktøjer Visning af emner
  #1  
Gammel 15-03-2013, 22:55
Peter508
Gæst
 
Indlæg: n/a
Det er vel ikke sådan at du tilfældigvis kender kaleche manden Rolf ?

Hvis du kører en bil ind i en vaskehal, og den efter en vask får ridser, så vil du vel kontakte selskabet bag vaskehallen, og forvente at skaden på din bil blev udbedret ? Uanset alder og stand af din bil....

Jeg mener på ingen måde at denne tråd minder om Nationen....

Til gengæld mener jeg at kalechemandens niveau her, er noget tættere på Kontant....

Jeg er klar over, at vi kun har den ene parts side i den sag her, men ud fra det beskrevne her ville jeg skabe mig fuldstændig rundt på gulvet, hvis det var mig der fik den behandling.

Som tidligere skrevet ville jeg starte med forbruger ombudsmanden....
Reply With Quote
  #2  
Gammel 15-03-2013, 23:21
goffy's Avatar
goffy goffy er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Jul 2008
Bopæl: varde
Indlæg: 2,762
Billeder: 74
Der er ingen tvivl om at kalechemanden skulle have nævnt disse forhold så man selv kunne afgøre om det ville være risikoen værd. Jeg syntes bare det ser meget mærkelig ud at farven forsvinder i striber på kryds og tværs på den kaleche, og er af den overbevisning at en ny vask og en imprænering vil fjerne striberne, men der bør kalechemanden så også være behjælpelig og ikke bare afvise. Er det en kalechemand der ved hvad han har med at gøre.
At sammenligne med en vaskehal til bilen går sgu ikke, for i alle de vaskehal jeg har haft min bil i står der på store skilte PÅ EGEN ANSVAR
__________________

Finmar 26 Cruiser (halvplaner)
Volvo 3,0GL med SX drev. 1,97:1
max fart 20 knob ved 4200 rpm. prop 15,5X15
sejler gennem de sidste 35 år
Reply With Quote
  #3  
Gammel 15-03-2013, 23:40
steffen m steffen m er offline
Landkrabbe
 
Tilmeldelsesdato: Nov 2008
Bopæl: bogense
Indlæg: 133
og selvom der på skiltene i vaskehallen står på eget ansvar, er de stadig forpligtiget til at dække hvis den flår standard trim af bilen, fx lister eller original monteret hækspoiler mm. eller forårsager store ridser. en forbruger har jo ikke en chance for at vide noget om, om deres børster mm er i orden.

Det er derfor man efterhånden laver alt det man kan selv, for profferne laver det ikke en skid bedre og garanti og kundeservice er efterhånden en by i rusland, da mange firmaer kører mindre godt efter krisen
Reply With Quote
Svar


Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

» Statistikker
Medlemmer: 128,038
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, Igorbgo
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 21:15.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden